Masaże / Shantala

Wywodzącą się z tradycji starożytnych Indii technikę tego masażu dla współczesności odkrył francuski położnik Leboyer. Podczas swojego pobytu w Indiach - nauczył się „indyjskiego masażu dziecka”, wywodzącego się z medycyny hinduskiej „Ayurveda” wykorzystał techniki w nim występujące, do stworzenia Shantala.

Shantala najpierw rozpropagowany w Ameryce północnej, gdzie do dziś cieszy się dużą popularnością, w końcu trafił i do Europy, min. do Holandii, w którym to kraju mieści się główne centrum szkoleniowe trenerów Shantala®. Tam również masaż ten przystosowano dla potrzeb dzieci starszych i osób dorosłych.

Masaż Shantala to szereg wspaniałych korzyści zarówno dla malucha jak i masującego rodzica.
Jednym z głównych celów tego masażu jest zrelaksowanie ciała poprzez delikatne rozluźnienie wszystkich mięśni i narządów wewnętrznych. Masaż reguluje przemianę materii, ma wpływ na pogłębienie snu i ogólną kondycję psycho-fizyczną dziecka. W efekcie regularnie masowane dzieci stają się spokojniejsze, bardziej wyciszone, wypoczęte i pełne sił życiowych.

Częste masowanie jest szczególnie korzystne dla dzieci niespokojnych, nadwrażliwych, rozdrażnionych, lękliwych, rozkojarzonych i zanoszących się płaczem.
Masaż wpływa także na uregulowanie i właściwy rozwój dolnej części układu pokarmowego, a delikatne ruchy na brzuszku przyczyniają się do zmniejszenia, a nawet całkowitego wyeliminowania kolek.
Masaż pobudza i rozwija zmysł dotyku u dziecka, co pomaga rozwijać świadomość ciała i jego możliwości.

Shantala ma także duży wpływ na osobę wykonującą go:
Pogłębia poczucie bliskości, rozwija wiarę w swoje własne umiejętności opieki nad dzieckiem, uczy lepiej rozumieć i rozpoznawać potrzeby ciała naszego maluszka.

Masaż Shantala pomaga kobietom z depresją poporodową. Nauka tego masażu zalecana jest również rodzicom planującym adopcję. Ten sposób poznania dziecka, pomaga w nawiązaniu głębokiej więzi w poczuciu wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa.

Masowanie, to znakomity sposób, by wyrazić i przekazać dziecku  swoje uczucia – akceptację, szacunek i miłość. Jest to okazja by uczyć się siebie nawzajem.

Regularne masowanie dziecka, 3-4 razy w tygodniu, ma w pełni korzystny wpływ zarówno na dziecko, jak i osobę wykonującą masaż.