Masaże / Refleksologia stóp

Refleksologia stóp to metoda terapii holistycznej. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów znajdujących się na stopach. Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała. Poprzez uciskanie tych miejsc za pomocą kciuka i palców, poprawiamy krążenie i stymulujemy układ nerwowy, w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu - u pacjenta.
Według refleksologii cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Zgodnie z tą teorią żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Poprzez pracę na refleksach stóp refleksolog ma powodować usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne i doprowadzić organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej.

Refleksologia jest coraz bardziej popularna w całej Europie i Azji zarówno jako uzupełnienie innych metod leczenia i jako środek zapobiegawczy. Jednym przykładem jest Dania, gdzie poszczególne prowincje zatrudniały refleksologów od wczesnych lat 90-tych.