Masaże / Lomi Lomi

Już od zamierzchłych czasów „praca z ciałem” odgrywała na Hawajach bardzo istotną rolę. Obejmowała ona nie tylko znane do dziś techniki masażu, lecz również cała gamę duchowych aspektów życia człowieka.
Wiele elementów pradawnej pracy z ciałem przetrwało do dzisiaj, a Hawajczycy nazywają je Kino Mana.
Masaż Lomi lomi pierwotnie praktykowany był w świątyniach przez „kahunów”. Słowo Kahuna oznacza mistrza w jakiejś dziedzinie. W tym przypadku jest to mistrz masażu, który określany jest mianem Kahuna Lapa’au.
Masaż Lomi lomi połączony był ze świątynnym tańcem, wykonywanym wokół kamiennego ołtarza, dlatego nazywano go również masażem tańca świątynnego. W ceremonii tej ważną rolę odgrywało także miejsce i otoczenie.
Lomi lomi, było także rytuałem przejścia, wykonywanym jako praktyka oczyszczająca, a także świętem, które miało przygotować daną osobę do nowego, ważnego przedsięwzięcia w życiu.

Kahuni  znają praktyczne zastosowanie nie tylko masażu, ale także wielu praktyk duchowych i technik uzdrawiania, odpowiednio do rodzimych nauk i wiekowej tradycji. Posługują się takimi środkami, jak zioła, kąpiele parowe, oleje, odmawiają modlitwy i mentalnie łączą się ze swoimi przodkami oraz żywiołami przyrody.
Pomimo, iż masaże przeprowadzane są często w różnorodny sposób, mają ze sobą wiele elementów wspólnych: radość z wykonywanej praktyki, miłujące uznanie dla pacjenta, głęboki związek ze wszystkimi żyjącymi istotami i otaczającym światem. Masażysta traktuje cały wszechświat jako jedność i siebie samego jako część tej jedności. Dlatego też może połączyć się z uniwersalnymi siłami i pracować przy ich pomocy.

Podobnie jak wschodni filozofowie, Hawajczycy sądzą, że cały wszechświat przenika energia życiowa (Mana). Energię tą, za pomocą pewnych duchowych praktyk, można ukierunkować i wykorzystać dla swoich potrzeb. Hawajczycy traktują materię przede wszystkim jako połączenie z życiem.

Lomi jest hawajskim słowem określającym masaż. Oznacza ono „naciskać, ugniatać, pocierać, jak również pracować nad wnętrzem i zewnętrzną stroną”, ale także „dotykanie miękką łapą zadowolonego kota”.
Lomi lomi w naturalny sposób leczy psychikę pacjenta, a zabieg jest ucztą dla zmysłów.  To wewnętrzne spojrzenie na od dawna pielęgnowane życzenie, wsłuchiwanie się w ujmujące dźwięki, odczuwanie tropikalnego ciepła i ciągle powracający, rozległy dotyk określonych części ciała. Wszystkie te elementy przyczyniają się do tego, że pacjent szybko i  całkowicie oddaje się masażowi.