Masaże / Ajurwedyjski

Ajurweda - tradycyjny system leczenia liczący sobie około 5 tysięcy lat, oparty jest na teorii zachowania doskonałej równowagi między ciałem, duszą i umysłem. Inaczej mówiąc między stanem fizycznym, stanem duchowym i stanem psychicznym człowieka. Słowo Ajurweda wywodzi się od słów sanskryckich : „Ajus”(życie) i „Veda”(wiedza, nauka). W dosłownym tłumaczeniu Ajurweda oznacza- wiedzę o życiu.

Celem wszystkich masaży ajurwedyjskich jest przywrócenie równowagi energetycznej całego organizmu, a więc eliminacja wszelkich dolegliwości, tak fizycznych jak i psychicznych.Masaże stanowią jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zaliczają się do najstarszej sztuki medycznej. Masaż ajurwedyjski pełni wiele funkcji poprzez wpływ, jaki wywiera na poszczególne układy naszego organizmu. Działa na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Istota masażu Ajurwedyjskiego wiąże się z ruchem energii w ciele. Celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej zwanej prana, krążącej po ciele w nadis. Nadis, to niewidzialne dla ludzkiego oka kanały rozprowadzające energię do wszystkich narządów i obszarów ciała. Przywrócenie harmonijnego przepływu energii poprzez stymulację punktów akupresurowych (marmas) stanowi wyraz fizycznego, psychicznego i duchowego zdrowia. Przez właściwą równowagę wszystkich energii ciała można zapobiegać chorobom i przywracać zdrowie choremu organizmowi.

Abhyanga – Ajurwedyjski masaż całego ciała ciepłym olejem. wyrównuje energię, pobudza krażenie krwi i limfy.Oczyszcza organizm z toksyn i złogów. Regeneruje, odmładza, łagodzi bóle mięśni, stawów i kręgosłupa. Oleje ajurwedyjskie wzmacniają system nerwowy i immunologiczny, regenerują tkankę od wewnątrz i na zewnątrz.  Technika wspomagająca układ krwionośny i limfatyczny, stymulująca skórę i mięśnie, wspomagająca odnawianie się komórek poprzez eliminację toksyn. Doskonale usuwa głębokie napięcia, odpręża system nerwowy, równoważąc go. Abhyanga zwiększa siły witalne organizmu i obniża poziom Vata.„Abhi” w sanskrycie znaczy: do, w kierunku, a „ang” jest związany z pojęciem ruchu, tak więc Abhyanga oznacza wprowadzenie energii do organizmu i wyprowadzenie z ciała toksyn poprzez przemieszczanie ich do systemów wydalniczych.

Shiro Abhyanga - masaż głowy. Głowa obejmuje najwięcej punktów marmicznych spośród wszystkich partii ciała. Masaż głowy pełni bardzo ważną funkcjęleczniczą i nie tylko wzmacnia mięśnie i skórę głowy, ale też pobudza naturalne siły organizmu do samouzdrawiania.Odpowiednio dobrane olejki relaksują, wspomagają pamięć i koncentrację, usuwają napięcie psychiczne. Jest pomocny przy usuwaniu bólów głowy, także migrenowych. W trakcie masażu pobudzane są ayurvedyjskie punkty marma.Samo słowo marma oznacza „wrażliwy punkt”, który może być nakłuwany, masowany czy nagrzewany przy prowadzeniu terapii leczniczej. Działanie to może być wykonywane nie tylko w konkretnym miejscu, gdzie punkt ten jest ulokowany, ale także w skorelowanym z nim narządach czy organach połączonych kanałem nadi. Masaż odżywia i pobudza cebulki włosowe, przeciwdziała wypadaniu i siwieniu włosów. Włosy stają się miękkie i błyszczące

Udvartana - jest szczególnie cenionym masażem przez kobiety. Masaż otwiera kanały krążenia, ułatwia aktywność metaboliczną i poprawia karnację skóry. Wykonywany przy pomocy specjalnych mieszanek proszków ajurwedyjskich i ziół, które mają działanie detoksykacyjne. Zioła i zboża używane do masażu w składzie zawierają m.in. kwas krzemowy (jęczmień), witaminę C (agrest indyjski „amla”), która wzmacnia i poprawia napięcie tkanki. Zabieg udvartana pobudza krążenie krwi, wygładza nierówności skóry, działa jak peeling. Udvartana stosowany jest w kuracjach odchudzających, likwidacji zmian cellulitowych, chorobowych zmianach skórnych, nadmiernej potliwości i przypadłościach reumatycznych. Skutecznie usuwa z organizmu szkodliwe toksyny i poprawia krążenie krwi. Wzmacnia układ mięśniowy, modeluje sylwetkę, nadaje skórze zdrowy wygląd.

Kati Vasti - jest zabiegiem olejowym na kręgosłup. Wspomaga leczenie chronicznego bólu pleców. Do zabiegu używa naturalnych, ciepłych olejów z ziołami leczniczymi. Zabieg działa przeciwbólowo, rozluźnia wszelkie napięcia, relaksuje kręgosłup. Wykonywany jest  na odcinku lędźwiowym i/lub piersiowym kręgosłupa. Wzmacnia mięśnie pleców, utrzymuje normalną krzywiznę kręgosłupa. olej, który zostaje wchłonięty przez skórę, odżywia i wzmacnia mięśnie i nerwy. do zabiegu używa się naturalnych, ciepłych olejów z ziołami leczniczymi.

Netra Vasti - Zabieg ten oczyszcza, odżywia i relaksuje oko, równoważy system nerwowy, wygładza zmarszczki i wpływa dodatnio na poprawę widzenia. Pomaga w oczyszczeniu zatok przynosowych, poprawia węch, zapobiega migrenom. Głęboko relaksuje usuwając stres i napięcie z obszaru głowy.
Wskazany dla osób mających problemy z oczami (bóle, słabe widzenie, zmęczenie, suchość), noszących szkła kontaktowe, pracujących dużo przy komputerze.

Terapia punktów Marma nazywana jest matką wszystkich terapii uciskowych. Ajurwedyjski masaż na punktach Marma jest zabiegiem zapewniającym największe możliwości wzmocnienia i odnowy organizmu spośród wszystkich znanych nam zabiegów ajurwedyjskich. Tego typu zabiegi są najskuteczniejsze w przypadku zmęczenia, osłabienia odporności, nerwicach i stanach depresyjnych, kłopotach z układem trawiennym i układem krążenia oraz przy różnego rodzaju bólach (głowy, pleców itp.) W ciele znajduje się 107 Punktów Energetycznej Witalności zwanych Punktami Marma (związanych z 7 czakramami). Wszystkie części ciała posiadają te punkty w miejscach połączeń mięśni, naczyń krwionośnych, ścięgien, wiązadeł, żył, połączeń nerwowych, kości oraz stawów.  Punkty Marma połączone są subtelnymi kanałami, zwanymi Nadi (podobne do kanałów określanych w medycynie chińskiej jako meridiany). Podobnie jak w fizycznym ciele różne przewody bywają zablokowane przez toksyny, tak samo najdrobniejsze z napięć psychicznych zatykają te subtelne punkty. Przez to ograniczają przepływ energii. Delikatny ucisk punktów Marma powoduje rozluźnienie zablokowanych miejsc, umożliwiając przepływ Prany, energii życiowej, do połączonych z nimi organów lub tkanek. Moc, prostota wykonania i skuteczność działania Marmy sprawia, iż jest on popularnym i poszukiwanym zabiegiem.