Masaże / Ajurwedyjski

Ajurweda - tradycyjny system leczenia liczący sobie około 5 tysięcy lat, oparty jest na teorii zachowania doskonałej równowagi między ciałem, duszą i umysłem. Inaczej mówiąc między stanem fizycznym, stanem duchowym i stanem psychicznym człowieka. Słowo Ajurweda wywodzi się od słów sanskryckich : „Ajus”(życie) i „Veda”(wiedza, nauka). W dosłownym tłumaczeniu Ajurweda oznacza- wiedzę o życiu.

Celem wszystkich masaży ajurwedyjskich jest przywrócenie równowagi energetycznej całego organizmu, a więc eliminacja wszelkich dolegliwości, tak fizycznych jak i psychicznych.Masaże stanowią jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Zaliczają się do najstarszej sztuki medycznej. Masaż ajurwedyjski pełni wiele funkcji poprzez wpływ, jaki wywiera na poszczególne układy naszego organizmu. Działa na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Istota masażu Ajurwedyjskiego wiąże się z ruchem energii w ciele. Celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej zwanej prana, krążącej po ciele w nadis. Nadis, to niewidzialne dla ludzkiego oka kanały rozprowadzające energię do wszystkich narządów i obszarów ciała. Przywrócenie harmonijnego przepływu energii poprzez stymulację punktów akupresurowych (marmas) stanowi wyraz fizycznego, psychicznego i duchowego zdrowia. Przez właściwą równowagę wszystkich energii ciała można zapobiegać chorobom i przywracać zdrowie choremu organizmowi.

Abhyanga – Ajurwedyjski masaż całego ciała ciepłym olejem. wyrównuje energię, pobudza krażenie krwi i limfy.Oczyszcza organizm z toksyn i złogów. Regeneruje, odmładza, łagodzi bóle mięśni, stawów i kręgosłupa. Oleje ajurwedyjskie wzmacniają system nerwowy i immunologiczny, regenerują tkankę od wewnątrz i na zewnątrz.  Technika wspomagająca układ krwionośny i limfatyczny, stymulująca skórę i mięśnie, wspomagająca odnawianie się komórek poprzez eliminację toksyn. Doskonale usuwa głębokie napięcia, odpręża system nerwowy, równoważąc go. Abhyanga zwiększa siły witalne organizmu i obniża poziom Vata.„Abhi” w sanskrycie znaczy: do, w kierunku, a „ang” jest związany z pojęciem ruchu, tak więc Abhyanga oznacza wprowadzenie energii do organizmu i wyprowadzenie z ciała toksyn poprzez przemieszczanie ich do systemów wydalniczych.

Shiro Abhyanga - masaż głowy. Głowa obejmuje najwięcej punktów marmicznych spośród wszystkich partii ciała. Masaż głowy pełni bardzo ważną funkcjęleczniczą i nie tylko wzmacnia mięśnie i skórę głowy, ale też pobudza naturalne siły organizmu do samouzdrawiania.Odpowiednio dobrane olejki relaksują, wspomagają pamięć i koncentrację, usuwają napięcie psychiczne. Jest pomocny przy usuwaniu bólów głowy, także migrenowych. W trakcie masażu pobudzane są ayurvedyjskie punkty marma.Samo słowo marma oznacza „wrażliwy punkt”, który może być nakłuwany, masowany czy nagrzewany przy prowadzeniu terapii leczniczej. Działanie to może być wykonywane nie tylko w konkretnym miejscu, gdzie punkt ten jest ulokowany, ale także w skorelowanym z nim narządach czy organach połączonych kanałem nadi. Masaż odżywia i pobudza cebulki włosowe, przeciwdziała wypadaniu i siwieniu włosów. Włosy stają się miękkie i błyszczące

Udvartana - jest szczególnie cenionym masażem przez kobiety. Masaż otwiera kanały krążenia, ułatwia aktywność metaboliczną i poprawia karnację skóry. Wykonywany przy pomocy specjalnych mieszanek proszków ajurwedyjskich i ziół, które mają działanie detoksykacyjne. Zioła i zboża używane do masażu w składzie zawierają m.in. kwas krzemowy (jęczmień), witaminę C (agrest indyjski „amla”), która wzmacnia i poprawia napięcie tkanki. Zabieg udvartana pobudza krążenie krwi, wygładza nierówności skóry, działa jak peeling. Udvartana stosowany jest w kuracjach odchudzających, likwidacji zmian cellulitowych, chorobowych zmianach skórnych, nadmiernej potliwości i przypadłościach reumatycznych. Skutecznie usuwa z organizmu szkodliwe toksyny i poprawia krążenie krwi. Wzmacnia układ mięśniowy, modeluje sylwetkę, nadaje skórze zdrowy wygląd.

Kati Vasti - jest zabiegiem olejowym na kręgosłup. Wspomaga leczenie chronicznego bólu pleców. Do zabiegu używa naturalnych, ciepłych olejów z ziołami leczniczymi. Zabieg działa przeciwbólowo, rozluźnia wszelkie napięcia, relaksuje kręgosłup. Wykonywany jest  na odcinku lędźwiowym i/lub piersiowym kręgosłupa. Wzmacnia mięśnie pleców, utrzymuje normalną krzywiznę kręgosłupa. olej, który zostaje wchłonięty przez skórę, odżywia i wzmacnia mięśnie i nerwy. do zabiegu używa się naturalnych, ciepłych olejów z ziołami leczniczymi.

Terapia punktów Marma nazywana jest matką wszystkich terapii uciskowych. Ajurwedyjski masaż na punktach Marma jest zabiegiem zapewniającym największe możliwości wzmocnienia i odnowy organizmu spośród wszystkich znanych nam zabiegów ajurwedyjskich. Tego typu zabiegi są najskuteczniejsze w przypadku zmęczenia, osłabienia odporności, nerwicach i stanach depresyjnych, kłopotach z układem trawiennym i układem krążenia oraz przy różnego rodzaju bólach (głowy, pleców itp.) W ciele znajduje się 107 Punktów Energetycznej Witalności zwanych Punktami Marma (związanych z 7 czakramami). Wszystkie części ciała posiadają te punkty w miejscach połączeń mięśni, naczyń krwionośnych, ścięgien, wiązadeł, żył, połączeń nerwowych, kości oraz stawów.  Punkty Marma połączone są subtelnymi kanałami, zwanymi Nadi (podobne do kanałów określanych w medycynie chińskiej jako meridiany). Podobnie jak w fizycznym ciele różne przewody bywają zablokowane przez toksyny, tak samo najdrobniejsze z napięć psychicznych zatykają te subtelne punkty. Przez to ograniczają przepływ energii. Delikatny ucisk punktów Marma powoduje rozluźnienie zablokowanych miejsc, umożliwiając przepływ Prany, energii życiowej, do połączonych z nimi organów lub tkanek. Moc, prostota wykonania i skuteczność działania Marmy sprawia, iż jest on popularnym i poszukiwanym zabiegiem.